نسل جدید اینترنت Li-Fi
نمونه اولیه طرح ارائه شده توسط محققان در رابطه با اتصال بی سیم به اینترنت از طریق لامپ های LED، به بهره برداری رسید. این فناوری Li-Fi (Light Fidelity) نامیده شد. انرژی لازم برای لامپ های LED از پانل های خورشیدی فراهم و اطلاعات از طریق چشمک زدن نور این لامپ ها منتقل میشود. به عبارت دیگر، اطلاعات را بدون صرف انرژی اضافی جابجا میکند.

در حال حاضر از کابل و امواج رادیویی برای ارتباط با اینترنت استفاده میشود. هر دو روش مورد استفاده برای انتقال امواج، براحتی ممکن است قطع شود ولی اطلاعات به کمک نور مطمئن تر و سریع تر منتقل میشود. سرعت این فناوری در حدود 100 برابر سرعت wi-fi تخمین زده شده است. کاربران برای استفاده از این فناوری نیازمند روتر Li-Fi هستند.

با استفاده از امواج نور، بدلیل اینکه نامرئی هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمیشوند، آلودگی نوری ایجاد نمیکنند و میزان هک و جاسوسی را تا حد زیادی کاهش میدهند. طبیعت امن Li-Fi، باعث میشود در مکان هایی که به امنیت و سرعت بالا نیاز دارند، مانند بیمارستان ها و مدارس، از این طرح بیشتر استفاده شود. این پروژه با همکاری HIGGINSON (بازوی تجاری دانشگاه ادینبورگ) و دیگر شرکای تجاری به تولید انبوه برسد و در اختیار کاربران قرار گیرد.

 

 

 

 

منبع: techworld