شارژ باتری بوسیله جاذبه زمین
فناوری اطلاعات هر روز با سرعت بیشتری رو به جلو حرکت میکند. تاکنون، تلاش‌های زیادی برای ساخت باتری‌های جدید انجام شده که هیچ کدام به نتیجه واقعی نرسیده‌اند و برخی نیز در حال توسعه هستند. محققان موسسه فناوری ماساچوست(به صورت خلاصه MIT) باتری جدیدی طراحی کرده اند که به پمپ و شیر برای شارژ باتری نیازی ندارد.

البته باتری‌های سیال ایده جدیدی نیست و نخستین باتری‌های سیال به سال 1970 باز می‌گردد. در باتری سیال، از الکترودهای منفی و مثبتی که در مایع وجود دارند استفاده می‌شود و با یک غشا نیز از هم جدا می‌شوند. در این حالت، ذره‌هایی که از یک ترمینال به ترمینال دیگری در ماده سیال انتقال می‌یابند، انرژی تولید می‌کنند.
اما همه باتری‌های سیال پیشین یک مشکل مشترک داشتند: آنها به یک سیستم پیچیده و گران‌قیمت از مخزن‌ها، پمپ‌ها و سوپاپ‌ها وابسته بودند تا امکان انتقال عناصر شیمیمایی داخل سیستم فراهم شود.
با استفاده از این سیستم جدید، باتری راحت تر، ساده تر و با هزینه کمتر، انرژی تولید میکند. این باتری مشابه ساعت شنی عمل میکند و زاویه باتری سیال تنظیم میشود و سرعت تولید انرژی با توجه به آن تغییر میکند. محققان با ساخت باتری که مشابه ساعت شنی عمل میکند، این پیچیدگی را بوسیله قانون جاذبه رفع کرده اند.

اما خبر بد این‌که محققان MIT با عرضه محصولی مبتنی بر این سیستم فاصله زیادی دارند. دانشمندان ارشد این گروه پیش‌بینی می‌کنند که این باتری ابتدا در یک خودرو مورد آزمایش قرار گیرد و امیدوارند که در نهایت به استفاده از این فناوری در انواع محصولات صنایع مختلف برسند.

 

منبع: newatlas