لذت پیاده روی با رباتهای هوشمند
 

محققان ربات هایی را طراحی کردند که به صورت لباس هوشمند عمل میکند. فرد با پوشیدن این لباس، میتواند گام هایی سریع تر بردارد. در هنگام پیاده روی، 23 درصد از انرژی فرد کاهش میابد، ولی این رباتهای هوشمند با هدف پشتیبانی از زانو ها و عضله پاها طراحی شده اند. در گذشته نیز ربات هایی برای این منظور طراحی شدند ولی به علت وزن بالا و عدم هماهنگی با حرکات بدن هنگام راه رفتن، فرد را دچار مشکل میکردند.

اکنون یک تحقیق جدید نشان داد، این لباس هوشمند می‌تواند مقداری از انرژی بدن انسان هنگام فعالیت را نیز ذخیره کند. شیوه کارکرد این ربات ها نیز جالب است. با شروع حرکت، ربات هوشمند فعال می‌شود.

 

 

مهندسان دانشگاه هاروارد از پارچه برای تولید این ربات های هوشمند استفاده کرده‌اند. به همین دلیل کوهنوردان و امدادگران می‌توانند به راحتی از ربات ها استفاده کنند. عضلات پاها و مفاصل زانو هنگام راه رفتن ۸۰ درصد نیروی تولید شده توسط مفاصل پا را تامین می‌کنند. به همین دلیل بدن احساس خستگی می‌کند و قدرت مانور و عملکرد آن به شدت کاهش می‌یابد. در چنین وضعیتی خطر جراحات افزایش می‌یابد.

"برندن کوینلیوان" یکی از فارغ‌التحصیلان که مشغول فعالیت در این پروژه است، می‌گوید: مطالعات دیگر نشان می‌دهد که می‌توان انرژی را بین زانو و مفاصل دیگر انتقال داد.

 

منبع: wired