ابر خصوصی 

در مقالات گذشته  تا حدودی با رایانش ابری آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم با خصوصیات و مزایای ابر خصوصی بیشتر آشنا شویم.

ابر اختصاصی يا private cloud  چيست؟ همان طور که قبلا گفتیم رایانش ابری بستری را برای تامین ابزارها و منابع فناوری اطلاعات فراهم می کند که نیازی به نصب نرم افزارها يا تامين منابع پردازشی يا ذخيره سازی روی تک تک ترمينال های کاربری نخواهد بود، بلکه منابع را در قالب سرویس های بر خط برای کاربران خود فراهم می کند. کاربران نیز می توانند بسته به نیاز خود از خدمات ابری بهره مند شوند. ابر خصوصی نیز حالت خاصی از رایانش ابری، مناسب برای شرکت ها و سازمان ها است. علاوه بر مزایای ذکر شده برای رایانش ابری، رفع نیازهای خاص یک سازمان نیز از ویژگی های آن میباشد.

ابر خصوصی یک زیر ساخت رایانش ابری است که توسط یک سازمان برای استفاده داخلی آن سازمان تهیه شده است. عامل اصلی که ابرهای خصوصی را از ابرهای عمومی تجاری جدا می‌سازد، محل و شیوه نگهداری از سخت‌افزار زیرساختی ابر است. ابر خصوصی امکان کنترل بیشتر بر روی تمام سطوح پیاده‌سازی ابر (مانند سخت‌افزار، شبکه، سیستم عامل، نرم‌افزار) را فراهم می‌سازد. مزیت دیگر ابرهای خصوصی امنیت بیشتری است که ناشی از قرارگیری تجهیزات در درون مرزهای سازمان و عدم ارتباط با دنیای خارج ناشی می‌شود.

معماری مبتنی بر ابر خصوصی، رویکرد جدید سازمان دهی، مدیریت منابع، خدمات فن آوری اطلاعات و به کارگیری بهتر از آنها می باشد.

سازمان ها با استفاده از رایانش ابری خصوصی می توانند به جای استفاده از انبوهی از عناصر محدود و از قبل آماده شده، مجموعه ای از فناوری اطلاعات یک مخزن قابل انعطاف را شکل دهند و کارکنان و فرایندهای گردش کار سازمان بسته به نیاز از آن استفاده کنند.

مزایای ابر خصوصی

سرویس ابر خصوصی دارای مزیت هایی است که ان را از ابر عمومی متمایز میکند:

کنترل بهتر

با توجه به اینکه سازمان مسئول پایش و نگهداری داده ها از طریق نظارت کامل بر آنها است، به دلیل اینکه سخت افزار در محل نصب می شود، سازمان ها کنترل بیشتری بر اطلاعات خود دارند.

امنیت بیشتر

به دلیل آنکه خدمات ابر خصوصی به یک سازمان خاص اختصاص دارد، سخت افزار، سیستم ذخیره سازی داده و شبکه می تواند به گونه ای طراحی شود که سطح بالای امنیت را تامین نماید، به گونه ای که حتی قابل دستیابی توسط  سایر کاربران در همان مرکز داده  نباشد. البته این بدین معنا نیست که سرویس ابر عمومی امن نیست.  این امر در مورد شرکت هایی است که احساس میکنند باید اطلاعات مهم را در محل خود نگهداری کنند. یک دلیل دیگر که یک ابر خصوصی را  مطلوب می کند هماهنگی با قوانین تنظیم مقررات هر کشور است. در کشورهای خاصی، میزبانی مرکز داده  یک ابر عمومی باید در همان کشور مستقر شود. وقتی که انتخاب ابر عمومی در کشور وجود نداشته باشد آنگاه ابر خصوصی تنها گزینه موجود است.

عملکرد بهتر

ابر خصوصی در داخل فایروال یک سازمان پیاده سازی می شود و این به این معناست که سرعت انتقال به طور قابل توجهی افزایش می یابد. به علاوه نگرانی در خصوص سرعت پایین دسترسی به صفحات که ممکن است در استفاده از ابر عمومی انتفاق بیافتد، وجود ندارد.

سازگاری عمیق تر

استاندارد های سازگاری داده Sarbanes Oxley, PCI DSS and HIPAA ممکن است ازطریق یک سرویس ابر عمومی پیاده سازی شود، اما گاهی ممکن است داده اینقدر با جزئیات و یا قابل خصوصی سازی نباشد. در ابر خصوصی به دلیل آنکه سخت افزار، تجهیزات ذخیره سازی و تنظیمات شبکه به یک کاربر اختصاص یافته است، سازگاری داده بسیار آسانتر بدست می آید.

قابلیت شخصی سازی

 با توجه به اینکه شرکت مالک تجهیزات است، عملکرد سخت افزار، عملکرد شبکه و عملکرد تجهیزات ذخیره سازی می تواند به طور خاص و شخصی سازی شده در یک ابر خصوصی پیاده سازی شود.همانگونه که در بالا ذکر شد، کنترل بیشتر کاربر منجر به نگرانی کمتر در خصوص امنیت در شبکه های ابر خصوصی می گردد. با حرکت سیستم قدیمی IT که بر پایه سخت افزار بودند به سمت رایانش ابری، مشتری همچنان قادر است از منافع  صرفه جویی ناشی از مقیاس، انعطاف پذیری و بهره وری بالاتر بهره مند گردد اما همه این ها در حالی میسر می شود که  مسئولیت امنیت داده قربانی نمی شود.