ابر عمومی آپتار 

ابر عمومی   به عنوان معروف‌ترین و ساده‌ترین نمونه از محاسبات ابری است. ابر عمومی در قالب یک سرویس در اینترنت قابل دسترس است. مشتری کنترل و دسترسی بر محل ارائه خدمات ابر میزبان ندارد. معمولا کاربرانی که از سرویس های ابر عمومی استفاده می کنند بصورت ماهانه مبالغی را به ازای پهنای باند مصرفی و سرویسی که دریافت می کنند پرداخت می کنند. بنابراین کاربران به خریداری سخت افزارها و دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات و سایر موارد نیازی ندارند. گوگانا خدمات ابری را به مشتریان خود  ارائه می دهد که یکی از آنها خدمات ابر عمومی  آپتار است . خدمات ابر عمومی  آپتار بدون نیاز به زیرساخت  و یا برنامه کاربردی، توسط ارائه دهنده خدمات ابری میزبانی می شود.

موارد استفاده از ابر عمومی را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

نرم افزارهایی که کاربران و تعداد دفعات استفاده از آنها زیاد است.

ذخیره رمز عبور کاربران، که برای انواع حساب کاربری و نرم افزارها بکار میرود.

نرم افزارهایی (خدمات تحت نرم افزار) که نیاز به امنیت بالا دارند.

انجام پروژه های گروهی.

کاهش هزینه ها و انعطاف پذیری بیشتر.

مزایای ابر عمومی آپتار

استفاده‌ آسان

برخی از توسعه دهندگان ممکن است با توجه به سهولت دسترسی، طرفدار ابرهای عمومی باشند. به طورکلی، ابرهای عمومی بسیار سریع عمل می‌کنند و این سبب می‌شود برخی از شرکت‌ها جذب آن شوند.

مدیریت پرداخت هزینه (مقرون به صرفه)

هزینه استفاده از ابر عمومی آپتار بسته به حجم استفاده کاربر به صورت ماهانه پرداخت می شود. بنابراین کاربران تنها برای آنچه که استفاده می‌کنند، هزینه پرداخت میکنند. برخی از نسخه‌های ابر عمومی حتی رایگان هستند اما زمانی که حجم کار بیشتری برای ابر در نظر گرفته می‌شود، هزینه ها کمی افزایش می‌یابد.

اجرا توسط شخص ثالث

ابر عمومی آپتار مناسب برای یک کسب و کار، شخص و یا شرکت خاص نمی‌باشد؛ این نوع ابر توسط ارائه دهندگان شخص ثالث اداره و اجرا می‌شود.

انعطاف پذیری

ابرعمومی آپتار به کاربران اجازه می دهد که به راحتی ظرفیت را اضافه یا کم کنند و به طور معمول از هر دستگاه متصل به اینترنتی قابل دسترس است و بدین ترتیب دسترسی کاربران به آن راحت است.