اپلیکیشن ابر چیست؟اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم، میتوان  گفت نرم افزاری است همانند دیگر نرم افزارها و اپلیکشن ها، که قابلیت اجرا بر روی تلفن همراه و یا تبلت شما را دارد. این نرم افزار به دو صورت قابل اجرا است. یکی به صورت محلی، به این معنا که بر روی سیستم یا کامپیوتر شما نصب میشود و دیگری اینکه با استفاده از مرورگر اجرا شود که میتواند با استفاده از زبان برنامه نویسی مانند جاوا از طریق سرورهای وب از راه دور کنترل و اجرا شود. اجرای این برنامه بسیار ساده میباشد.

توانمندی های نرم افزارهای خدماتی

برنامه هایی که با هدف اجرا بر روی سرورهای وب ساخته میشوند، «نرم افزارهای خدماتی» (به صورت خلاصه SaaS) نامیده میشوند. یکی از ویژگی های مهم نرم افزارهای خدماتی این است که لازم نیست نرم افزار بر روی کامپیوتر محلی نصب شود، بلکه با ایجاد یک نوع بستر مستقل، بر روی مرورگر ویندوز، مک، موبایل و یا هر نوع دستگاهی که دارای مرورگر است، اجرا میشود. بنابراین داده ها هم از طریق شبکه محلی و هم از طریق کنترل از راه دور ذخیره میشود. زمانی که ذخیره داده ها از طریق کنترل از راه دور انجام میشود، این قابلیت را پیدا می کند که کارکنان قبلی به داده ها دسترسی نداشته باشند یا دسترسی آنها را محدود کند.
مزیت مهم دیگر این نوع نرم افزارها برای تولیدکنندگان آنها این است که می توانند برنامه های خود را ازطریق «سرویس های اشتراک» به فروش برسانند و با استفاده از این روش تا حدود زیادی از سرقت برنامه های خود جلوگیری کنند.

محاسبات ابری

منظور از محاسبات ابری، استفاده از اپلیکشن هایی است که بر روی یک بستر محاسباتی قابل اندازه گیری عمل می کند. به طوری که میتوان از چندین سیستم به صورت همزمان یک وظیفه را با عملکرد یکسانی از آن درخواست کرد.
بیشتر نرم افزارهایی که به عنوان نرم افزار ابری در بازار وجود دارند جزئی از نرم افزارهای خدماتی هستند که به صورت آنلاین ذخیره میشوند و برخی دیگر به روش قدیمی بر روی کامپیوتر محلی نصب میشوند و بعد از اتصال به سرور، یک اشتراک برای محصول درنظر می گیرند. کاربرانی که از نرم افزارهای ابری استفاده می کنند توانایی مدیریت کسب و کار خود را از راه دور خواهند داشت به این صورت که اشتراک گذاری نرم افزار را می توانند غیر فعال کنند و یا دسترسی تعداد افراد به نرم افزار را محدود کنند.
زمانی که برنامه ای با قابلیت اجرا بر روی اینترنت را تهیه می کنید، حتی برنامه ای که فقط توسط یک نفر مورد استفاده قرار میگیرد، در واقع شما در حال استفاده از اپلیکیشن ابری هستید که قابلیت اجرا بر روی چندین سرور را دارد. تولیدکنندگان نرم افزارهای ابری برای ارائه سرویس به کاربران خود، «میزبان ابری» را از شرکت های ارائه دهنده سرور وب آنلاین، خریداری می کنند. سطوح مختلفی برای میزبانی ابر وجود دارد. به طور مثال، کاربرانی که در نقاط مختلف جغرافیایی قرار دارند و نیازمند تبادل اطلاعات هستند، اطلاعات با استفاده از این نوع سرویس، سریع تر، راحت تر و مطمئن تر در اختیار کاربران قرار می گیرد.

سرور پشتیبان

در صورتی که اتصال کاربر به یک سرویس قطع شود، نرم افزار به صورت خودکار بر روی یک سرور دیگر اجرا می شود که این عمل «سرور پشتیبان» نام دارد. بنابراین سرور پشتیبان یک قسمت از پردازش ابری است که باعث افزایش سرویس دهی آنلاین می شود که عموما این سرورها در یک مکان قرار ندارند.
 زمانی که در یکی از نرم افزارهای خدماتی مانند «Google Docs» ثبت نام می کنید، در واقع شما برای نوشتن، ذخیره کردن و انتقال مطالب خود با دیگران از سرویس های ابری استفاده می کنید. بنابراین ابر بر روی سرویس گسترده ای قرار می گیرد که خود آن برای جلوگیری از قطع ارتباط نرم افزار با سرویس، بر روی چندین سرور اجرا می شود. این کار باعث افزایش توانایی سیستم آنلاین کاربر می شود.
زمانی که شما یک اپلیکشن کسب و کار دارید، با پرداخت مبلغی به تولید کنندگان نرم افزار ابری، اپلیکشن شما بر روی نرم افزار آن ها ارائه میشود. این نرم افزار می تواند بر روی دو یا چند سیستم قرار گیرد و یا بر روی ابزارهای دیگر مانند «Amazon Elastic Cloud» قرار گیرد و شبکه های گسترده برای اجرای نرم افزار ایجاد کند. استفاده از دو سرور برای اپلیکیشنی که ده ها کاربر آن را اجرا می کنند ضروری است. سازمان های بزرگ، مانند آژانس های خدماتی، برای رزرو بلیط هواپیما با هدف مدیریت بهتر برای انجام معملات و خدمات گسترده که به صورت همزمان و در زمان کم انجام می شود، مناسب تر می باشد.
در پایان اینگونه می توان گفت که اپلیکیشن ابرینرمافزاری است که خدمات آنلاین با ویژگی های پشتیبانی، مقیاس پذیری، کنترل و دسترسی را برای چندین کاربر فراهم میکند.

 

منبع: asp-software