اینترنت اشیا انقلابی در زندگی روزمره 

امروزه تقریبا اکثر افراد از تلفن های هوشمند استفاده می کنند و بخش عمده ای از زمان خود را صرف شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف می کنند. در آینده ای نزدیک تنها اینترنت موجب ایجاد ارتباط انسان با انسان دیگر نخواهد بود بلکه اشیا نیز به این حلقه اتصال افزوده خواهد شد.

فناوری اطلاعات به سمت مسیری حرکت می کند که غیر ممکن ها را برای شما امکان پذیر می کند و «اینترنت اشیا» (Internet of Things) یکی از دستاوردهای جالب و انقلابی در زمینه اینترنت خواهد بود. نخستین بار در سال 1999 "کوین اشتون" از عبارت اینترنت اشیا (یا به اختصار IOT) استفاده کرد و جهانی را توصیف کرد که در آن همه چیز از جمله اشیای بی جان می توانند برای خود هویت دیجیتالی داشته باشند و از طریق رایانهها و گوشی های هوشمند آنها را سازماندهی و مدیریت کرد. بنابراین تنها تلفن همراه، رایانه و تلوزیون شما نیست که به اینترنت متصل می شود بلکه تمامی وسایل آشپزخانه، خودرو، لامپ روشنایی، لباس ها و حتی یک لیوان ساده می تواند به اینترنت متصل شود. فایده اصلی این کار دریافت اطلاعات شخصی کاربران با استفاده از حسگرها و مصرف‏سنج‏های نصب شده بر روی این وسایل است. از این طریق می‏توان از عادات زندگی مردم در محیط کار و خانه مطلع شد و ابزارآلات خانگی را به‌طور خودکار به شیوه‏ا‏ی تنظیم کرد که در اوقات مختلف شبانه روز وظایف برنامه‏‏ریزی شده را بدون نیاز به دخالت انسان انجام دهند.اینترنت اشیا به راستی زندگی مدرنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. اما چگونه؟

با مثالی ساده به توصیف این تکنولوژی نو ظهور می پردازیم:

همان طور که می دانید تاثیر هر دارو نیازمند مصرف آن در فواصل زمانی خاص بوده و فراموشی در مصرف به موقع دارو می تواند خطر جدی برای سلامتی افراد داشته باشد. حال فرض کنید جعبه دارو شما به سنسوری کوچک مجهز باشد که در صورت فراموشی مصرف دارو پیامک یا ایمیلی برای شما ارسال کند و یا تماس تلفنی جهت یادوری با شما برقرار کند.

 با این توصیفات قطعا شما را به یاد فیلم های علمی و تخیلی می اندازد که ربات ها تمامی برنامه انسان ها را پیش می برند. در عین جالب بودن و هیجان انگیز بودن می تواند نگران کننده نیز باشد زیرا دیگر حریم خصوصی معنای چندانی پیدا نمی کند.

در ادامه به برخی از مزایای اینترنت اشیا اشاره می شود:
حجمی انبوه‌تر از اطلاعات

اینترنت اشیاء یک ماشین پردازش اطلاعات خواهد بود. به این معنی که شرکت‌ها مجبور به تغییراتی در روش جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات خواهند شد؛ این تغییرات فقط در حوزه‌ تصمیم‌گیری نخواهد بود بلکه در شیوه هماهنگ کردن خود با هوش مصنوعی و حتی در حجم و نوع اطلاعاتی که اینترنت اشیاء تولید می‌کند نیز نقش‌های جدیدی برای تحلیل، استراتژی‌ها و حتی مشتری مداری تعریف می‌شود.

ارتباط وسایل مرتبط به یکدیگر باعث می شود که شرکت‌ها به حجم عظیمی از اطلاعات به شکل سیل‌آسایی دسترسی داشته باشند . اما این حجم زیاد اطلاعات نیازمند تحلیل است تا اطلاعات بیشتری را در مورد مشتریان و گرایش‌های آنان بدست آوریم. شرکت‌ها به اطلاعات اینترنت اشیاء نیاز پیدا خواهند کرد که به وسیله‌ آن بخشی از طرح‌های خود را در راستای ماندن در بازار رقابت و ایجاد خلاقیت در خدمات و تولیدات جدید پیدا کنند.

اطلاع دقیق از محل هر چیزی

اینترنت اشیاء ظرفیت ساخت یک زندگی، تجارت و محیط کاری توأم با تولید و بهره‌وری بیشتر را به ارمغان خواهد آورد. با استفاده از اینترنت اشیا مکان‌یابی ساده‌تر و امکان‌پذیرتر خواهد شد. اکنون در بیمارستان‌ها تقریبا از این تکنولوژی به شکلی مورد استفاده قرار می گیرد. تجهیزات متصل به اینترنت با علائم جغرافیایی مشخص می‌شوند و به کارگران در سرعت بیشتر کارهایشان و ذخیره‌ی زمان و پول بیشتر با دستیابی به فرآیندی کوتاه‌تر در انجام کار‌ها کمک می‌کنند.

انتقال سریع‌تر به هرجا

اینترنت اشیاء اتفاق بزرگ زندگی روزانه ‌ی شما خواهد شد. ارتباط وسایل متحرک، خودروها و جاده‌هایی که در آنها خواهید راند می‌توانند به کاهش زمان مسافرت شما کمک کنند و بنابراین شما را قادر به کار سریع‌تر یا فعالیت‌هایی در زمان‌های مختلف کنند.

در حقیقت، این پدیده به عنوان مرحله اصلی در سیر تکامل فضای مجازی شناخته شده است.

تحلیل گران اقتصادی، پیش بینی کرده اند که این فناوری سهم قابل توجهی را در رشد اقتصادی دهه آینده خواهد داشت. فناوری اینترنت اشیا بر بخش های مختلفی مانند کشاورزی، انرژی، مدیریت دولتی، بهداشت و درمان، تولید، صنعت و حمل و نقل تاثیر خواهد گذاشت.