رایانش ابری و آینده رایانه ها 

آرامش، راحتی و صرفه جویی در هزینه و زمان موضوع بسیار پراهمیتی در دنیای امروز محسوب می شود. به همین جهت روز به روز تکنولوژی ها در حال پیشرفت هستند تا مصرف کنندگان بتوانند بدون توجه به مکان و دغدغه های روبه رو شدن با جنبه تخصصی و علمی این سرویس ها به نیاز های خود پاسخ دهند. از طرفی سازمان های تجاری نیز دنبال راهکاری جهت سرعت بخشیدن و ارتقا سطح خدمات خود به مشتریان هستند. در ادامه با معرفی خدمات تحت اینترنت به نام "رایانش ابری" افراد و شرکت ها می توان در هزینه ها و در وقت صرفه جویی کنند و افراد می توانند از راه دور بدون نیاز اینکه در محل حاضر باشند به امور خود بپردازند.

تاریخچه

اصطلاح Cloud Computing یا رایانش ابری به دهه 50 میلادی بر می گردد، زمانی که همه پردازش ها در اتاق های سرور که مملو از کامپیوترهای غول پیکر بودند، انجام می شد و کاربران از طریق ترمینال هایی به این کامپیوتر ها و پردازشگرها دسترسی پیدا می کردند.

بنابراین در قرن بیست و یکم تکنولوژی رایانش ابری به شکل جدیدی متولد شد و توانست خدمات متفاوتی به کاربران خود بدهد. به زبان ساده رایانش ابری عبارتند از: مدل رایانشی که بر پایهٔ شبکه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به کارگیری شبکه به کاربران ارائه می‌کند.

آینده رایانه ها و رایانش ابری

مبنای کار رایانش ابری بر این است که به جای انجام هزینه های سنگین و خرید کامپوترهای مدرن و قوی  می توان از ابزارهای I/O ساده مثل یک مانیتور صفحه لمسی یا تلوزیون یا تلفن هوشمند، توسط یک واسطه به نام اینترنت به سرویسها و خدماتی دسترسی پیدا کنید که وظایفی مثل نگهداری اطلاعات و یا اجرای برنامه های مختلف را برای شما انجام می دهد.

در واقع قرار است تمام مشکلاتی که در خصوص سخت افزار ها و محدودیت های آنها و نا هماهنگ بودن آنها با سیستم های نرم افزاری ما  با آن روبه رو هستیم، در پردازش ابری حل شود و دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات موجود در DVD یا هارد دیسک ها نباشیم و به جای خرید یک دستگاه پخش Blue-Ray با اجاره آنلاین یک فیلم آن را تماشا کنیم یا با اجاره هر تعداد CPU و هر مقدار حافظه یک بازی 3 بعدی سنگین را بدون حتی نگرانی از مصرف برق سیستم و کولینگ پردازنده و سر و صدای تجهیزات خنک کننده انجام دهیم، به جای ذخیره فایل در درایو D کامپیوتر آن را در Google Drive ذخیره کنیم یا پاور پوینت خود را در آفیس 365 بسازیم بدون وابستگی به لپ تاپ یا PC، کافیست حتی با تلفن همراه از هر نقطه ای به اینترنت دسترسی پیدا کنیم که پردازنده ها و سرورهای متحد در فضایی ابر گونه هر مقدار منابع که لازم باشد به ما تخصیص می دهند تا به هدف خود برسیم.

شکی نیست که رایانش ابری می تواند انقلابی در زمینه ارتباطات، اطلاعات و برنامه های کاربردی باشد. استفاده از تکنولوژی رایانش ابری در واقع یک پله جدید و مهم به سمت پیشرفت و رشد شرکت ها خواهد بود، از این رو جایگاه مهمی در استراتژی های آینده شرکت ها دارد.