تکنولوژی شارژ باتری در عرض چند دقیقه 

در دنیای امروز، افراد برای انجام امور و وظایف روزمره خود بیشتر از گوشی های هوشمند استفاده می کنند که مشکل اصلی آن اتمام شارژ باتری  است که باید مدت زمانی را صرف شارژ گوشی های خود کنند. با پیشرفت سریع تکنولوژی محققان در صدد حل آن هستند که  افراد دیگر نگران از دست دادن شارژ گوشی های خود نباشند و به راحتی بتوانند در کمترین زمان گوشی خود را شارژ کنند و مدت زمان بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند. 

دانشمندان دانشگاه فلوریدا (UCF) نمونه اولیه باتری خازنی را با ظرفیت بسیار بالا (ابر خازن) ساخته اند که قابلیت شارژ بیش از 30000 بار را دارد.

این باتری قابلیت نگهداری شارژ طولانی مدت با سرعت بسیار بالا را دارد که نسبت به باتری لتیوم یونی 20 برابر بیشتر است.

Nitin Choudhary فوق دکترای دانشگاه فلوریدا در خصوص باتری ابر خازن می گوید: " شما می توانید گوشی خود را در عرض چند دقیقه شارژ کنید و نیازی به شارژ دوباره آن تا یک هفته را نخواهید داشت." دلیل آنکه باتری ابر خازن به سرعت شارژ می شود به علت نوع عملکرد آن است، به این صورت که الکترسیته ساکن در سطح یک ماده ذخیره می شود به جای آنکه از طریق فعل و انفعالات شیمیایی صورت گیرد.

نمونه باتری طراحی شده کارهای تحقیقاتی آن در حال انجام است و آماده برای عرضه به بازار تجاری نشده است ولی در آینده ای نچندان دور محقق خواهد شد.

 

منبع: www.engadget.com