مجازی سازی و نگاهی به آیندهدر چند سال اخیر، استفاده از تکنولوژی مجازی سازی به عنوان سرورهای آزمایشی و مدیریت بهتر منابع آغاز شده است. هنگامی که نرم افزار VMware تبدیل به « هایپروایزر » شد، تعداد کمی از شرکت های فروش از زیرساخت مجازی حمایت کردند.
مدیران سازمان ها متوجه شدند منابع سرور به سرعت در حال هدر رفتن است و مجازی سازی راهی برای جلوگیری از آن است. با زیاد شدن درخواست مدیران، شرکت های فروش حمایت از زیرساخت مجازی را آغاز کردند. مجازی سازی برای تمرکز و سازماندهی بهتر داده ها تلاش زیادی کرد و استفاده از این تکنولوژی با هدف بهتر شدن کسب و کار و یکپارچه سازی نیازهای آنها، همگانی شد.
به منظور بررسی راه های جدید برای ایجاد مجازی سازی بسترهای قوی تر از فضای مجازی سازی سرورها فراتر رفته و مروری بر برخی از این نوع مجازی سازی داریم.

ارائه نرم افزار

اگر قادر به مجازی سازی سرورها هستیم چرا برنامه های کاربردی را مجازی نکنیم؟ محبوبیت محصولاتی مانند « XenApp » و « ThinApp » و برنامه های ابری در حال افزایش است، آپتار، نسخه ایرانی این نرم افزارها است که از نظر کیفیت و کارایی با نسخه های مشابه برابری میکند. مدیران می توانند اپلیکیشن ها را بدون نیاز به نصب، به کاربر ارائه دهند، که نوعی کنترل و مدیریت  را بر روی مجازی سازی برنامه ها ایجاد می کند. در حقیقت بسیاری از سازمان های بزرگ از مجازی سازی اپلیکیشن ها استفاده می کنند. « HTML5 » به شما اجازه می دهد که برنامه های کاربردی خود را بر روی مرورگر وب قرار دهید، و این می تواند باعث تغییرات اساسی در تحویل برنامه ها و مدیریت از راه دور آنها شود. 

دسکتاپ های میزبان، مجازی، ابری

مردم به خوبی درک کرده اند که « زیرساخت دسکتاپ مجازی » (به صورت خلاصه VDI) به آسانی آنچه که به نظر می رسد، نیست. زیاد بودن تعداد اجزای اساسی آن باعث شده است که این تکنولوژی را کمی دست و پا گیر شود. امروزه، تغییرات اساسی بر روی VDI و تحویل کامل دسکتاپ مجازی فراهم شده است. مانند اپلیکیشن  HTML5که می تواند کل دسکتاپ را به طور مستقیم بر روی مرورگر قرار دهد. موضوع مهم دیگر، این است که مرکز داده ها تا چه اندازه آماده هستند. با پیشرفت بیشتر VDI، زیرساخت های همگرا، کنترل بهتر منابع و موارد استفاده بیشتر بدست آمد. مفهوم دسکتاپی  که اکنون وجود دارد ممکن است در  آینده نیز متفاوت شود و بیشتر بر روی انتقال اپلیکیشن ها و داده ها تمرکز شود.

مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه به عنوان « شبکه مبتنی بر نرم افزار » (به صورت خلاصه SDN) شناخته شده است. هنگامی که « کارت شبکه » (به صورت خلاصهNIC) محدودیت هایی را ایجاد می کند، مجازی سازی شبکه به مدیران اجازه می دهد که کنترل بیشتری بر روی زیر ساخت شبکه داشته باشند. تکنولوژی جدید اجازه می دهد شبکه های مجازی متعددی بر روی شبکه قرار گیرد. یکی دیگر از مشکلات مجازی سازی شبکه ایجاد تغییراتی حول « عملکرد مجازی سازی شبکه » (به صورت خلاصهNFV) است. شما می توانید عملکردهای شبکه خاصی را مجازی کنید و به آنها اجازه دهید به صورت انفرادی با دیگران و سرویس های شبکه ای ارتباط و اتصال پیدا کنند. برای مثال، شما میتوانید ماشین های مجازی یا اپلیکیشن های در حال اجرا مانند متعادل کننده بار، Firewall و یا حتی بهینه ساز WAN را مدیریت کنید.

امنیت انتزاعی

در دنیای IT  همواره مکانی برای ابزارهای سنتی  با هدف یکپارچه سازی مدیریت بحران وجود دارد . با این حال، در کنار ابزارهای فیزیکی مستقر و محکم اکثرسازمان ها در راس ماشین مجازی (به صورت خلاصه VM) جایگاه امنیتی دارند. انعطاف پذیری ابزارهای امنیتی « کلونی » (Clone) این قابلیت را ایجاد می کند که بتوان آنها را در نقاط مختلف سازمان بکار برد و عملکردهای خاصی را  به آنها اختصاص داد. ارتباط بین ابری، نیازمند عملیات خوب امنیتی است، و این جایی است که ابزارهای مجازی بیشتری در بهم پیوستن سرویس امنیتی کمک می کنند.

مجازی سازی کاربر

بیشتر سازمان ها به دنبال راهی برای انتزاعی کردن لایه های کاربر از دستگاه ها، اپلیکیشن ها و مکانی برای ارائه آنها هستند. به این ترتیب مجازی سازی کاربر بوجود آمد. راه حل هایی که از طریق تکنولوژی ایجاد شده، همانند « AppSence »، راهی برای کاربر به منظور انتقال تنظیمات شخصی خود از نرم افزاری به نرم افزار دیگر و بستری به بستر دیگر فراهم آورده است. اساسا، بدین وسیله کاربران قادر به انتقال تنظیمات خود هستند.

مجازی سازی ذخیره کننده

استفاده از ذخیره سازی با قابلیت بیشتر در اولویت بسیاری از پروژه ها است. کنترل چند اجاره ای، تنها یک نمونه از ذخیره سازی مجازی می باشد که در دنیای IT  امروزه نقش مهمی ایفا می کند. یک نمونه دیگر، درک روندی است که حول ذخیره سازی نرم افزارهای تعریف شده اتفاق می افتد. توانایی سازمان ها در خلاصه کردن هر منبع ذخیره سازی و قرار دادن آن در لایه مجازی برای مدیریت یک مزیت است. « معماری ذخیره سازی ناهمگن » امروزه راهی مناسب برای مدیریت « دیسک های silo’d » و آرایه های ذخیره سازی و منابع ابری فراهم می کند.

مجازی سازی سرور

به دلیل اینکه تکامل و گسترش « مجازی سازی سرور » همچنان ادامه دارد، مجازی سازی سرور، در لیست باقی می ماند. تمام سیستم عامل ها  برای مجازی سازی سرورها طراحی شده اند و برای استفاده بهتر از یک محیط مجازی تلاش میکنند. این فرایند تا جایی ادامه دارد که مجازی سازی سرور و ترکیب بهتر راندمان مجازی سازی در مرکز داده های مدرن مورد نیاز باشد. با این حال ، بیشتر بحث های آینده در مورد مجازی سازی سرور حول سیستم سرویس دهنده کالا می باشد. به خاطر داشته باشید که هایپروایزهای شما نسبت به قبل قدرتمندتر هستند. قابلیت هایی که در آینده ایجاد می شود به شما اجازه خواهد داد که راه حل های مدیریت بهتری برای منابع اصلی ایجاد کنید، که به حفظ  و نگهداری مرکز داده های اصلی شما کمک شایانی خواهد کرد.
 
منبع: datacenterknowledge