مروری بر همایش های سالیانه VMworld-بخش اولاگر سوار ماشین زمان شوید و به برگزاری اولین همایش VMworld برگردید، افرادی را خواهید دید که یکدیگر را بر روی پله برقی ها کنار می زنند و یا برای پیدا کردن یک صندلی خالی و برای به موقع رسیدن به سخنرانی افتتاحیه، تلاش میکنند. این همایش اولین بار در سندیگو واقع در ایالت کالیفرنیا برگزار شد. شمار بازدیدکنندگان درآن دوره نزدیک به 1500 نفر بود.

در حالی که تعداد آنها درسال گذشته به 23000 نفرمی رسید، افزایش بازدیدکنندگان درطول این دوره ها نشان دهنده رشد صنعت مجازی سازی است. این تکنولوژی در ابتدا به منظور اجرای سیستم عامل های متفاوت، بر روی یک سیستم راه اندازی شد و باعث چند وجهی کردن آنها می شد ولی در ادامه به تکنولوژی رایانش ابری ارتقا پیدا کرد.

از طرف دیگر می توان رشد این صنعت را زمانی حس کرد که به غرفه های مختلف VMworld سر می زنید، بنابراین در زمان بازدید از غرفه ها بهتر است که کفش های راحتی به پا کنید بدلیل اینکه زمان زیادی برای انجام این کار نیاز دارید. بر اساس شواهد می توان گفت که در سال های اخیر معاملات بزرگی در رابطه با این صنعت رخ داده است.

امسال 13 امین سال متوالی است که همایش VMworld برگزار می شود. با بررسی اجمالی دوره های برگزاری VMworld با روند و پیشرفت های صورت گرفته در آن آشنا شده و متوجه میشوید چه چیزی باعث جذابیت این صنعت شده است. همچنین با محصولات برتر و رویداد های مهم هر دوره آشنا میشوید.

VMworld 2004

مکان: کالیفرنیا ، سندیگو
تعداد شرکت کنندگان: 1500

اولین همایش WMworld در سال 2004 با  شعاری تحت عنوان «پیوستن به سیر تکاملی مجازی سازی» برگزار شد. سخنرانان اصلی افرادی چون خانم "Diane Greene" از بنیان گذاران و نماینده شرکت و همسرشان دکتر "Mendel Rosenblum" دانشمند ارشد و یکی دیگر از بنیان گذاران شرکت بودند.

خبر مهمی که VMware در این همایش منتشر کرد، خریداری شرکت توسط «موسسه EMC» بود. در همان سال، وب سایتی را تحت عنوان VMware راه اندازی کردند. در آن دوره تکنولوژی اصلی شامل مواردی چون مرکز مجازی، حرکت مجازی (vMotion) و چند پردازش متقارن مجازی (به صورت خلاصه Virtual SMP) می شد و قرار بود دسترسی به این موارد را در طول یکسال ایجاد کنند.

مالک شرکت VMware، تا این زمان، موسسه EMC است. مالکیتی که زیر سایه «شرکت Dell» بدست آماده است.

هزینه ثبت نام در این دوره نسبت به اولین دوره همایش ارزان تر بود. افرادی که برای اولین بار در این همایش شرکت می کردند، 695 دلار و افرادی که در دوره های قبل هم شرکت داشتند هزینه 895 دلار و افرادی که ثبت نام را از طریق وب انجام می دادند، هزینه 1195 دلار پرداخت میکردند.

VMworld 2005

مکان: نودا، لاس وگاس
تعداد شرکت کنندگان: 3500

اولین همایشی که در لاس وگاس برگزار شد، در سال 2005 بود. شمار بازدید کنندگان نسبت به سال قبل دو برابر شده بود و این نشان دهنده علاقه آنها به صنعت مجازی سازی است.

خانم "Greene" در سخنرانی اصلی خود در این همایش دو محصول مرکز داده، شامل «VMware ESX Server3» و «VMware VirtualCenter2» را معرفی کرد که سرویس های جدیدی را برای برنامه ریزی ظرفیت های سرور و تثبیت آنها طراحی می کرد. «VMware Player» محصولی جدید و رایگان بود که هر فرد می توانست به آسانی آن را اجرا کند و یا به اشتراک بگذارد، و یا اینکه برنامه را درون ماشین های مجازی بر روی ویندوز و لینوکس ارزیابی کند.

خانم "Greene" در خبرها منتشر کرد که چگونه VMware Player بر روی هرسیستمی به آسانی قابل اجراست و قابلیت خواندن بر روی ماشین های مجازی را دارد. این همایش، 51 اسپانسر بزرگ داشت.

VMworld 2006

مکان: کالیفرنیا، لس آنجلس
تعداد شرکت کنندگان: 7000

در این همایش نیز بار دیگر شمار بازدیدکنندگان VMworld دو برابر شد و از 3500 به 7000 نفر رسید. تعداد شرکت کنندگان بسیار قابل توجه بود، و این نشانه خوبی برای VMworld و جهان تکنولوژی محسوب می شد. محصولات مجازی سازی، نوآوری بزرگی در تکنولوژی به شمار می آیند. پیام اصلی VMworld 2006، «نرم افزارهای خدماتی»  (به صورت خلاصه SaaS) بود. اجرای این سخنرانی بر عهده خانم "Greene" بود. از مهم ترین اخبار این دوره، میتوان به ایجاد بازار برای ابزارهای مجازی و ارائه گواهی نامه برنامه نام برد، در حدود 300 ابزار در این زمینه وارد بازار شد.

در این رقابت مایکروسافت برنامه «VHD Test Drive» را معرفی کرد، و این برنامه شامل دیسک های سخت مجازی از پیش تعیین شده است و برای تست نرم افزارهای شرکت مایکروسافت، محیطی امن را فراهم می کند.

WMworld 2007

مکان: کالیفرنیا، سانفرانسیسکو
تعداد شرکت کنندگان: 10800

همایش WMworld2007 اولین بار بود که در سانفرانسیسکو اجرا می شد. ولی در این دوره تعداد بازدیدکنندگان همانند همایش قبلی، افزایش چشمگیری نداشت و تعداد آنها به 10800 نفر رسید. مدیر عامل شرکت، "Diane Greene" در سخنرانی آغازین خود وضعیت فعلی این صنعت را این گونه شرح داد: "سال گذشته، در مورد قرار گرفتن مجازی سازی در مسیر اصلی خود بحث کردیم و اکنون قصد داریم در مورد صنعت مجازی سازی صحبت کنیم. این زمان، زمان بسیار مهمی برای تکنولوژی مجازی سازی محسوب می شود. مجازی سازی در حال نوسازی کامل زیر ساخت های خود می باشد. در عین حال، مرکز داده ها  و دیگر محصولات زیر ساختی نیز در حال مدرن و بهتر شدن هستند. لایه های مجازی سازی راه حل مناسب تری برای مدیریت بازیابی اطلاعات، امنیت، تامین و دیگر موارد ارائه می دهد. در حال حاضر، از شرکت هایی که قدرت کمتری دارند، حمایت میکنیم."

چهارمین همایش WMworld به معرفی نرم افزار «ESX Server 3i (ESXi)» پرداخت که محصول مهمی برای شرکت VMware به حساب می آمد. مایکروسافت به خصوص «Citrix» که نرم افزار «XenExpress» را در WMworld2007 برای رقابت با ESXi منتشر کرده بود، با شکست رو به رو شد و Citrix کم کم از میان رفت و مایکروسافت دررتبه دوم صنعت مجازی سازی قرار گرفت که در حال حاضر نیز در این جایگاه قرار دارد.

محصولات اصلی که توسط VMware در این همایش منتشر شد عبارت است از: مدیریت دسکتاپ مجازی، واسطه ارتباطی زیرساخت دسکتاپ مجازی (به صورت خلاصه VDI) و سایت مدیریت بازیابی.

VMworld 2008

مکان: نودا، لاس وگاس
تعداد شرکت کنندگان: 14000

 "Paul Maritz" مدیر اجرایی سابق شرکت مایکروسافت، به عنوان مدیر عامل جدید VMworld انتخاب شد. ایشان سخنرانی اصلی خود را با تاریخچه ای از VMware، از زمانی که خانم "Greene" و "Rosenblum" فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده بودند، آغاز کرد (خانم "Greene" هم اکنون مدیریت پیشرفت شرکت گوگل و تجارت ابری را برعهده دارد).

"Maritz" سه رکن اصلی پیشرفت شرکت را ابر،  VDI و مجازی سازی مرکز داده ها ذکر کرد. مرکز داده مجازی سیستم عامل (به صورت خلاصه VDC-OS) در رابطه با مرکز داده ارائه شد. از دیگر محصولات آن می توان از ابر مجازی و مشتری مجازی نام برد. ابر مجازی که در ابتدا تنها با مشارکت 100 شرکت فعالیت خود راشروع کرده بود در سال های اخیر تغییرات اساسی به همراه داشته است.

VMworld 2009

مکان: کالیفرنیا، سانفرانسیسکو
تعداد شرکت کنندگان: 12500

VMworld 2009 اولین همایشی بود که تعداد شرکت کنندگان آن، در حدود 1500 نفر کاهش پیدا کرد، و علت اصلی آن افزایش قیمت ها بود. هزینه شرکت در این دوره بین 1495 دلارتا 1895 دلار در نوسان بود.

طبق گفته VMware تنها 30 شرکت در لیست «Fortune 1000» قرار دارند و از نرم افزار VMware استفاده نمی کنند. همچنین سخنرانی در مورد رشد سریع اثر هایپروایزر نیز بود. "Paul Maritz" محصول جدید را تحت عنوان «vSphere» که قبلا تحت عنوان زیر ساخت VMware شناخته می شد به بازدیدکنندگان معرفی کرد. این محصول یکی از مهم ترین محصولات VMware است. ایشان همچنین اعلام کردند که در حال حاضر هیچ نرم افزار دیگری نتوانسته به عنوان جایگزین مناسبی برای آن و مجازی سازی انتخاب شود.

طبق گفته "MaritzvSphere نسبت به ویندوزهایی که در این سال ها منتشر شده است، گستردگی بیشتری دارد.

VMworld 2010

مکان: کالیفرنیا، سانفرانسیسکو
تعداد شرکت کنندگان: 17000

شرکت کنندگان مطالبی در مورد مسیر VMware به سوی ابر شنیده بودند. موضوع اصلی همایش درموردIT  به عنوان یک سرویس و مدل ابر ترکیبی بود. محصولات ارائه شده نیز در این حوضه قرار داشت که می توان به «مدیر ابر مجازی»، که برای تحویل و مصرف سرویس های IT در سرتاسر ابر ترکیبی بکار میرود، و دیگری «vShield» که به منظور مقابله با چالش های امنیتی ابری طراحی شده بود، اشاره کرد. محصول دیگر، «خدمات مرکز داده های ابر مجازی» نام داشت که با هدف کمک به مشتریان برای ساخت منبع طراحی شده بود.

VMware از ارائه نسخه VMware 4.5 خبر داد. طبق گفته "Chris Wolf"، مدیر ارشد تکنولوژی VMware، نمایش نسخه پیشرفته 4.5، نقطه عطفی در VMware است به این دلیل که این نسخه توسط بسیاری از شرکت ها و شرکت سیتریکس انتخاب شد، و آن ها به عنوان دو فروشنده ارائه دهنده راه حل های دسکتاپ مجازی میزبان سرور (به صورت خلاصه SHVD)  شناخته شدند و همچنان در سال 2016 نیز دو رهبر فروش VDI در صنعت هستند. 233 حامی و ارئه دهنده، گسترش مجازی سازی را به عنوان یکی از محورهای اصلی IT ارائه دادند.

 

پایان بخش اول.

منبع: Virtualizationreview