مروری بر همایش های سالیانه VMworld- بخش دوم 

VMworld 2011

مکان:لاس وگاس، نوادا
تعداد شرکت کنندگان:19000

همایش سال 2011 در شهر لاس وگاس با شعار: "مالک ابر خود باشید" برگزار شد.نرم افزار VMware ابزاری برای تبلیغ و انتشار رایانش ابری درآینده نه چندان دورخواهد بود و به طور قطع یک موقعیت منحصر به فردی را ایجاد میکند.

یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه، نسخه اتصال ابرمجازی بود که برای نمایش، انتقال و مدیریت حجم کار بین دسته های vSphare و ابرهای خصوصی و عمومی بکار می رفت. بنابراین، در این رابطه وب سایتی تحت عنوان vcloud.VMware.com راه اندازی شد، هدف این وب سایت، ارتباط بیشتر بین مشتریان با ارائه دهندگان ابر و خدمات ابری تست درایو بود.

شعار ابرهای مجازی در هر زمان بیشتر بر روی افرادی متمرکز شد که نگران آن بودند که آیا نرم افزار VMware از مسیر اصلی خود که مجازی سازی است منحرف شده است یا خیر؟

 گزارشگر شرکت VMware، درمورد ویژگی های جدید آن سوالاتی پرسید و شرکت در پاسخ به آن اینگونه جواب داد که همایش 2011 با هدف ایجاد تکنولوژی حرفه ای تر و پیشرفته تر، برای کسانی که به دنبال کسب موفقیت و همچنین حفظ سرمایه های موجود می باشند، برگزار شد. در حالی که همزمان به دنبال ایجاد الزامات خاصی برای توانا سازی ابرها هستند.

VMworld 2012

مکان: کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو
تعداد شرکت کنندگان: 21000

در همایش VMworld 2012، مدیر عامل VMworld اعلام کرد که 60% حجم کار مجازی سازی شده است. در واقع به این معناست که مجازی سازی فعالیت خود را شروع کرده است. روش پیش فرض برای سازمان ها به این صورت است که بتوانند سرورها را گسترش بدهند، و در واقعیت شاهد افزایش روزافزون آنها هستیم.

در این دوره «نرم افزار تحت مرکز داده» (به صورت خلاصه SDDC) ارائه شد. مجازی سازی باعث افزایش بازدهی بیشتر جنبه های دیگر عملیات مربوط به مرکز داده ها مانند شبکه و ذخیره سازی شده است.

در این همایش همچنین اعلام کردند که مالیات مربوط به حافظه از میان برداشته شد. این هزینه براساس میزان «حافظه مجازی» استفاده شده در vSphere محاسبه میشد، و مورد قبول جامعه نبود و VMware به سرعت این مالیات را حذف کرد.

VMworld 2013

مکان: کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو
تعداد شرکت کنندگان: 22500

در سال 2013 دهمین نمایش VMworld برگزار شد. برگزاری این همایش چیزی فراتر از یک حس کنجکاوی بود که در سال 2004 باحضور 1500 نفر اجرا شد. این اتفاق نشان دهنده این است که این تکنولوژی تبدیل به یک هیولای بزرگ شده است.

از دو نرم افزار NSX و VSAN در این همایش پرده برداری شد. NSX تکنولوژی نرم افزار تحت شبکه VMware (به صورت خلاصهSDN) است. VSAN یک نوع نرم افزار ذخیره ساز (به صورت خلاصه SDS) است که مخزنی از ذخایر را برای ماشین های مجازی ایجاد می کند. NSX و VSAN هر دو جزء زیر ساخت های SDDC می باشند. نسخه جدید vSphere 5.5 نیز در این همایش منتشر شد. این نسخه فراتر از یک ارتقای ساده نرم افزاری بشمار می رفت چرا که تحولات عظیمی در آن صورت گرفته بود و  دارای ویژگی های میزبانی جدید با عملکرد های بیشتر بود.

VMworld 2014

مکان: کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو
تعداد شرکت کنندگان : 22000

همایش VMworld 2014 که سومین سالی بود که در «Moscone Center» برگزار می شد بنابراین هزینه های کمتری را در برداشت. در صورتی که تعداد بازدیدکنندگان نسبت به همایش سال 2012 تغییر چندانی نداشت. این دوره با شعار: "بدون محدودیت" برگزار شد. به این معنا که برنامه VMware هیچ محدودیتی برای اجرای برنامه ها ندارد و بر روی هر دستگاه، هر مکان و زمانی قابل نصب است و استفاده از محصولات VMware نیز برای همه امکان پذیر است. سخنرانی اصلی این دوره از همایش بر روی برند سازی مجدد تاکید داشت و نام «خدمات ابری مجازی» (vCloud Hybrid Service) را به «فضای ابر مجازی» (vCloud Air) تغییر دادند. اما تغییر نام کمکی به فروش محصولات بیشتر نکرد.

دو نرم افزاری که در این همایش مورد بحث و گفتگو قرار گرفت شامل: «EVO:RAIL» که یک نرم افزار فوق همگرا محسوب می شد و دیگری ادغام نرم افزار VMware با «OpenStack» بود، این نرم افزار به شرکت ها اجازه می داد که ازتکنولوژی ابری همراه با منبع بازعمومی برای ساخت ابرهای خصوصی بر روی   vSphereاستفاده کنند.

EVO:RAIL جایگاه خوبی در بازار پیدا نکرد. اما بر اساس گزارش های داده شده پروژه EVO:RAIL به طور رسمی لغو نشد ولی لینک مربوط به آن از سایت  vmware.comبرداشته شد و در نهایت VSAN به عنوان نرم افزار فوق همگرای VMware شناخته شد. از سوی دیگر OpenStack به تنهایی توانست جایگاه خوبی را در بازار برای خود پیدا کند که منجر به راه حل های مناسب برای ساخت ابزارهای خصوصی شد.

 VMworld 2015

مکان: کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو
تعداد شرکت کنندگان :23000

شرکت VMworld اعلام کرد که همایش سال گذشته رکورد حضور شرکت کنندگان را بار دیگر شکست اما خیلی چشمگیر نبود. هم اکنون 23000 نفر در این همایش شرکت کرده اند که تعداد کمی نیز نیست. در این دوره تاکید بیشتر حول محور برند سازی VMworld  و همچنین عمومی کردن صنعت مجازی سازی بود.

محفظه ها روش آسان برای دسته بندی اپلیکیشن ها هستند، معیار خوبی برای ابرها محسوب می شوند و تراکم بیشتر را بر روی سرورها ایجاد می کنند. رایانش ابری با ویژگی های قابل توجهی با ماشین مجازی به رقابت می پردازد، که البته دارای مشکلاتی هست.

VMworld 2016

مکان: لاس وگاس، نوادا
تعداد شرکت کنندگان : ؟؟؟؟؟؟

این مقاله قبل از همایش 2016 نوشته شده است. ولی به آسانی می توان پیش بینی کرد که چه موضوعی در میان شرکت کنندگان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. حتی اگر شرکت VMware  نخواهد بر روی آن تمرکز کند. در این مقاله 12 دوره از همایش VMworld مورد بررسی قرار گرفت . تغییراتی را که در طی این دوره ها اتفاق افتاده بود را به تحریر درآورد و رویدادهای مهم و تاثیر گذار را منعکس کرد، و نشان داد که از محصولاتی که در این دوره ها به نمایش گذاشته شد برخی با شکست و برخی دیگر با موفقیت های بزرگی مواجه شدند. شرکت VMware همچنین تغییراتی رخ داده در مجازی سازی را به عنوان یک صنعت معرفی کرد.

 

منبع: virtualizationreview