همکاری مایکروسافت و سیتریکس« مایکروسافت » و « سیتریکس » با هدف ارائه اپلیکیشن ابری با یکدیگر همکاری میکنند. هر دو شرکت از گذشته دارای اهداف مشترکی بودند. سیتریکس با ارائه سرویس جدید مجازی ساز اپلیکیشن، باعث همکاری مجدد این دو شرکت شد. مایکروسافت دو سال قبل به سرویس کنترل از راه دور دسکتاپ و تکنولوژی مجازی سازی اپلیکیشن دست یافت. مایکروسافت قصد دارد که برنامه « Azure Remote Desktop » را کنار بگذارد و به سیتریکس در ساخت و انتشار بستر ابری « XenApp »  کمک کند.

زمانی که سیتریکس با استفاده از ابر « Microsoft Azure » به عنوان روتر(Blackplane) برای سرویس های جدید موافقت کرد، همکاری شرکتها از ماه مه 2016 (اردیبهشت 1395) شروع شد. مدیر عامل جدید سیتریکس،"Kirill Tatarinov"، متعهد شد همه هسته های نرم افزاری شرکت، شامل « Xen Desktop »، « Xen App » و « NetScaler » را به ابر منتقل کند.

RemoteApp2.0

طبق گفته مایکروسافت، مشتریان به راه حل ابری، جامع و پیوسته نیاز دارند، بهترین راه برای رفع نیاز مشتریان، سرویس جدید سیتریکس است. سرویس جدید سیتریکس، سادگی اپلیکیشن های کنترل از راه دور و مقیاس پذیری Azure را به همراه امنیت، مدیریت و مزایای عملکرد XenApp ،  برای مشتریان فراهم میکند و اپلیکیشنی را ارائه میدهد که در ویندوز اجرا میشود و برای هر نوع دستگاه یا کارمندی مناسب است.

"Bill Burley"، مدیر کل واحد تجارت سیتریکس، محصول مشترک سیتریکس و مایکروسافت را « RemoteApp2.0 » نامید و بیان کرد که این اپلیکیشن سادگی و سرعت Azure RemoteApp و عملکرد اصلی Citrix XenApp را فراهم میکند. طبق گفته او، شرکت برای ارائه ساده اپلیکیشن و دسکتاپ های مجازی تلاش میکند.

توانمندی ها

سرویس Citrix XenApp و XenDesktop، برای عملکرد بهتر و انعطاف پذیری بیشتر برای مشتریان  زیرساخت را به ابر منتقل میکند. با سازماندهی نرم افزارها در ابر، سیتریکس جدید قدرت و انعطاف پذیری بستر ابری را با هم ترکیب میکند، و اپلیکیشن بدون نیاز به مدیریت و یا تجربه کاربر به آسانی در دسترس قرار میگیرد.

سیتریکس و مایکروسافت هر دو سرویس جدید ابری XenApp سیتریکس را توسعه و ارائه میدهند. سیتریکس و مایکروسافت، برای کاهش هزینه های ارائه اپلیکیشن و دسکتاپ تلاش میکنند، و به همراه این ویژگی، امنیت بیشتر، مدیریت و عملکرد بهتر Microsoft Azure ، یکی از بزرگترین های صنعت ابر عمومی، نیز ارائه میشود.

پشتیبانی

مایکروسافت اعلام کرد: به اجرا و پشتیبانی مشتریان Azure RemoteApp تا تاریخ 31 اوت 2017 (6 شهریور 1396) ادامه میدهد. شرکت خرید و فروش های Azure RemoteApp را از اول ماه اکتبر 2016 (10 مهر 1395) متوقف میکند. علاوه بر سرویس جدید سیتریکس، مشتریان میتوانند کار با سرویس Remote Desktop پیشرفته در« Azure IaaS » و یا کار با شرکای میزبان مایکروسافت را انتخاب کنند. چگونگی ارائه این سرویس جدید برای مشتریان توسط مایکروسافت و سیتریکس هنوز مشخص نیست و اطلاعات بیشتر در کنفرانس «  Ignite» ماه سپتامبر (شهریور)، که در آتلانتا برگزار میشود مشخص میشود.

 

منبع: virtualizationreview