هک لامپ های خانگی 

دنیای فناوری با سرعت قابل توجهی در حال گسترش است. فضایی که روزانه پنج و نیم میلیون دستگاه جدید به اینترنت مجهز می شوند و پیش بینی شده تا سال 2020 تعداد وسایل  متصل به اینترنت درحدود بیست میلیارد و هشتصد هزار خواهد رسید. اینترنت اشیا باعث ایجاد تغیرات اساسی در کسب و کار خواهد شد و انجام کارها را سرعت می‌بخشد. بازدهی و صرفه‌جویی در زنجیره‌ی تأمین منابع و زمینه‌ی رشد و توسعه با سرعت فراوان را، برای این کسب‌وکارها فراهم خواهد کرد. از طرف دیگر چالش پیش رو در این راستا، موضوع افزایش امنیت اینترنت اشیا است.

با مطرح شدن اینترنت اشیا حملات سایبری بیش از پیش شده است و هکرها اقدام به هک ابزارهای هوشمند می کنند که جدیدتری خبر در مورد هک اینترنت اشیا مربوط به  هک لامپ هوشمند فیلیپس است. چند سالی است که شرکت فیلیپس لامپ های هوشمندی به بازار وارد کرده که کاربر می تواند از راه دور و با اپلیکیشن نصب شده بر روی تلفن های هوشمند خود آنها را مدیریت کند.

بر اساس خبرهای پخش شده، هکرهای کلاه سفید (متخصصان امنیت اطلاعات) در عملیاتی تحقیقی توانستند از طریق پهباد و از فاصله یک کیلومتری لامپ هوشمند فیلیپس را در یک خانه هک کنند و کنترل آن را برعهده بگیرند. این خبر نگران کننده و در عین حال شگفت انگیز است.

محققان با قبولاندن یک فرمور (Firmware) به سیستم لامپ هوشمند فیلیپس و همچنین با سوء استفاده از نقطه ضعف امنیتی در  سیستم وایرلس به نام (ZigBee Light Link  ) و ضعف در تاچ لینک آن توانستند، سیستم ممانعت از دسترسی از راه دور را از کار بیندازند و لامپ را هک کنند. روشی که هکرها توانستند لامپ هوشمند فیلیپس را هک کنند به این صورت بود که شرکت فیلیپس از یک کلید جهانی به نام (AES-CCM Key)  برای آپدیت لامپ های خود استفاده می کند و هکرها از طریق  آن کلید  را رمز گشایی کردند و توانستند به سیستم بفهمانند که قصد آپدیت کردن فرمور Firmware را دارند و به همین خاطر  سیستم اجازه آپدیت شدن، از راه دور رابه آنها داده  و زمانی که اجازه را دریافت کردند، توانستند با ارسال کد، مدیریت لامپ هوشمند را برعهده بگیرند. در ادامه هکرها  به جای آپدیت سیستم، یک کرم (worm) را به سیستم ارسال کردند و  توانستند ابزار متصل به لامپ را نیز مشاهده کنند.

مدیران شرکت فیلیپس با هک لامپ های هوشمند خود اعلام کردند به زودی در صدد بر طرف کردن حفره ی به وجود آمده هستند.