10 مزیت مهم رایانش ابری 

اساس کار رایانش ابری بر مبنای اینترنت می باشد. در گذشته، اپلیکیشن ها و برنامه ها از طریق دانلود نرم افزارها بر روی کامپیوتر یا سرورها اجرا می شدند ولی اکنون می توان از طریق اینترنت با رایانش ابری به انواع اپلیکیشن ها  دسترسی پیدا کرد.

زمانی که شما صفحه Facebook خود را به روز رسانی می کنید یا زمانی که موجودی بانک خود را با موبایل چک می کنید در واقع از رایانش ابری استفاده می کنید. استفاده شما از رایانش ابری بستگی به نوع کسب و کار شما دارد و در حل مشکلاتی که در رابطه با آنها بوجود می آید، کمک شایانی میکند.

به طور خلاصه می توان گفت که رایانش ابری بسیار سریع فراگیر شده است. طبق آماراعلام شده، تا پایان سال 2015، نود درصد تجارت بریتانیا حداقل از یک دستگاه ابری استفاده کرده اند.

چرا بسیاری از تجارت ها به سمت ابر کشیده میشوند؟ جواب این سوال را اینگونه می توان داد که رایانش ابری باعث افزایش راندمان کاری میشود، به بهبود جریان نقدی کمک شایانی میکند و بسیاری از مزایای دیگر را برای محیط های کسب و کار ایجاد میکند. در ادامه به بیان ده ویژگی مهم رایانش ابری می پردازیم:

1.انعطاف پذیری

هدف خدمات ابری، رشد کسب و کار و پاسخ گویی بهتر به نیازهای متفاوت است. افراد با افزایش نیازهایشان می توانند ظرفیت ابر خود را (که بر روی سرورهای خدمات کنترل از راه دور طرح ریزی شده اند) افزایش دهند. به همین ترتیب، اگر سطح نیازشان کاهش پیدا کند می تواند از ظرفیت ابر خود بکاهند. افراد با استفاده از رایانش ابری میتوانند کسب و کار خود را ارتقا دهند و این یکی از مزیت های رقابتی با دیگران محسوب می شود.

مدیران ارشد و مدیران IT به دلیل دارا بودن مهارت عملکردشان، الگوی مناسبی برای دیگران به منظور استفاده از رایانش ابری هستند.

2. بازیابی اطلاعات

تجارت های بزرگ برای بازیابی اطلاعات، هزینه بسیاری پرداخت میکنند ولی شرکت های کوچک که فاقد نقدینگی بالا و تخصص در این زمینه هستند، داشتن این ویژگی برای آنها یک موقعیت ایده آل محسوب می شود. ابر، ابزاری مناسب برای شرکت هایی است که تمایل به بازیابی اطلاعات خود دارند ولی نقدینگی کافی برای آن ندارند. شرکت های کوچک دو برابر شرکت های بزرگ نیازمند استفاده از بکاپ گیری تحت ابر و راحل های بازیابی هستند، و به کمک آن از اتلاف وقت و پرداخت هزینه های هنگفت جلوگیری می کنند، و همچنین به شخص ثالثی برای انجام این امور نیاز ندارند.

3. به روز رسانی خودکار نرم افزارها

یکی دیگر از مزایای رایانش ابری، به روز رسانی خودکار نرم افزارها است. کارپردازهای (تهیه کننده های) رایانش ابری از نرم افزارهای شما مراقبت میکنند و نرم افزارها در محیطی امن به روز رسانی میشوند. بنابراین نگران صرف وقت برای حفظ سیستم تان نباشید و با فراغ بال بیشتر به مسائل مهم تر مانند پیشبرد کسب و کار خود بپردازید.

4. کاهش هزینه ها

رایانش ابری هزینه های بالای سخت افزاری را کاهش می دهد. پرداخت برای دریافت خدمات ابری خود را می توانید بر اساس نوع اشتراک، خدمات و یا میزان هزینه های خود تغییر دهید. نصب و مدیریت در این محیط آنقدر سهل وآسان است که شما متعجب می شوید. از این ویژگی می توان به عنوان اولین دلیل انتخاب ابر برای استفاده کسب و کار خود نام برد.

5. افزایش همکاری

گروه ها امکان دسترسی، ویرایش و اشتراک گذاری فایل ها را در هر مکان و زمانی خواهند داشت. از این طریق ارتباط افراد با یکدیگر بیشتر شده و به تبع آن راندمان کار افزایش می یابد. انجام کار بر مبنای ابر و اپلکیشن های به اشتراک گذاری فایل، در هر زمانی به روزرسانی و باعث همکاری بیشتر میان افراد می شود.

6. قابلیت استفاده در هر مکانی

با پردازش ابری، در صورتی که به اینترنت متصل شوید به منزله آن است که در محیط کار خود قرار دارید. اکثر سرویس های ابری قابلیت اجرا از طریق گوشی همراه را دارند، بنابراین شما را محدود به دستگاه خاصی نمی کند.

7.  کنترل اسناد

با استفاده از رایانش ابری به حجم وسیعی از فایل ها با محتویات، فرمت و موضوعات متفاوت پایان خواهید داد. از این طریق، شرکت های کوچک نیز جهانی می شوند و حوزه فعالت خود را گسترده میکنند.

زمانی که به سمت رایانش ابری حرکت کنیم تمامی فایل های به صورت مرکزی ذخیره می شوند و افراد می توانند نسخه اصلی آن را ببینند. استفاده از این تکنولوژی باعث همکاری بیشتر افراد و در نهایت باعث نتیجه کار بهتر می شود. اگر تا کنون از روش های قدیمی استفاده میکردید، اکنون زمانی است که با استفاده از رایانش ابری راحت تر به کسب و کار خود برسید.

8. امنیت

زمانی که لپ تاپ شما گم یا دزدیده می شود، هزینه هنگفتی را برای شما به جا می گذارد زیرا جدا از قیمت دستگاه، اطلاعات داخل آن بسیار با ارزش تر و گران تر از خود دستگاه گم شده است.  در صورتی که چنین اتفاقی برای شما ایجاد شود با رایانش ابری می توانید مشکلتان را حل کنید زیرا اطلاعات شما در ابر ذخیره می شود.

شما قادرید به اطلاعاتتان دسترسی داشته باشید بدون آنکه نگران باشید برای دستگاه تان چه اتفاقی افتاده است. همچنین شما می توانید داده های روی دستگاه گمشده تان را به صورت کنترل از راه دور پاک کنید. بنابراین کسی نمی تواند به اطلاعات شما دست پیدا کند.

9. ایجاد رقابت

همیشه افراد علاقه مند هستند تا حتی گام هایی کوچکی برای پیشبرد کسب و کارشان بردارند. حرکت به سوی ابر امکان دسترسی همگان را به تکنولوژی سرمایه گذاری در سطوح مختلف فراهم میکند.

با استفاده از ابر تجارت های کوچک تر نسبت به تجارت های بزرگ تر، سریع تر می تواند کسب و کارشان را گستره کنند. هزینه پرداخت خدمات و اپلیکیشن های تجارت ابری برای شرکت های کوچک این امکان را فراهم مکیند تا پا به پای شرکت های بزرگ رقابت و کار کنند.

10. ایجاد محیط دوستانه

مواردی که در این مقاله ذکر شد از فواید استفاده از رایانش ابری است که می توانید در کسب و کار خود استفاده کنید. در صورتی که نیازهای ابر شما در حال نوسان است ظرفیت سرور شما در مقیاس کم و زیاد قابل تنظیم است. در این حالت شما نیازی به صرف انرژی و هزینه اضافی ندارید و راه حلی مناسب با کمترین امکانات برای شما فراهم میشود.

 

منبع: salesforce