10 نرم افزار مهم مراکز فناوری اطلاعاتروبروشدن با آینده

مراکز IT به سرعت در حال رشد هستند، ولی نمیتوانیم حدی برای انتهای این رشد و تغییرات در نظر بگیریم. به منظور ارائه راه حل مناسب به نوآوان و تولیدکنندگان نرم افزار، به بحث و تبادل نظر در رابطه با مهم ترین تحولات مراکز IT میپردازیم.
این محصولات با هدف مشترک پیشرفت و تاکید بر اهمیت نرم افزار بر سخت افزار، ارائه میشوند. در اینجا 10 مورد از مهم ترین تغییرات محصولات نرم افزاری را برای آشنایی بیشتر تولیدکنندگان معرفی میکنیم.

(Acropolis 4.7 (Nutanix

در نسخه جدید نرم افزار « (Acropolis (Nutanix » سیستم از حالت همگرا به مراکز ابری تغییر میکند. یکی از دلایل محبوبیت بیشتر این اپلیکیشن، پشتیبانی از محفظه ها (container) است، به این معنی که بدون نیاز به تغییر در کد برنامه، در هر زیرساختی اجرا میشوند. در Nutanix توسعه دهندگان اجازه فضا سازی بیشتری نسبت به اپلیکیشن خود دارند. طبق گفته شرکت، سرویس های محفظه ای Acropolis (به صورت خلاصه ACS) از ماه ژوئیه 2016 (تیر 1395) در دسترس قرار گرفتند.

Cumulus Linux 3.0

« Cumulus Linux »  یا « Red Hat » در ماه مه 2016 (اردیبهشت 1395) آخرین نسخه سیستم عامل لینوکس را ارائه کرد، با استفاده از این نسخه مسائل پیچیده تجارت بررسی و حل میشوند. این نرم افزار با هدف کمک به مشتریان برای ساخت ابرهای عمومی، خصوصی  و دسترسی به سایت های جهانی آمازون و گوگل ارائه شد. در نسخه جدید Cumulus Linux بسترهای « Dell Z9100 » و « Mellanox SN2700 »، و دو بستر 100 گیگابایتی به لیست بستر های سازگار با سخت افزار اضافه شد.

Docker 1.12

زمانی که شرکت هایی مانند « IBM »، «  Hewlett Packard » و « Nutanix » پذیرفتند با محفظه ها کار کنند، بستر محفظه سازی نرم افزار Docker با عملکرد جدیدی پیشرفت کرد. طبق اعلام خبرگزاری CRN، Docker با قابلیت جدید هماهنگی محفظه، با نام « Swarm Mode » منتشر شد. نسخه جدید Docker در ماه ژوئیه سال 2016 (تیر 1395) ارائه شده است.

DriveScale

ساخت نسل جدید اپلیکیشن فشرده سازی داده ها زمانی اهمیت دارد که زیرساخت های مراکز داده و پشتیبانی از آنها نیز ارائه شوند. در ماه مه (اردیبهشت)، DriveScale نرم افزار جدیدی را منتشر کرد، در این نرم افزار از سرورهای قفسه ای استفاده میشود که ویژگی این سرورها انعطاف پذیری آنها متناسب با حجمی است که نیاز دارند. همچنین نرم افزار، سرورهایی با توانایی بررسی حجم مورد نیاز و فراهم کردن فضای متناسب با آن را ارائه کرد، مانند قرار گیری داده های بزرگ « Hadoop ». سازمان ها با استفاده از این نرم افزار میتوانند استفاده از سرورها و فضای ذخیره سازی را بهتر مدیریت کنند.

(Habitat (Chef

« Chef »، یکی از تولید کننده بستر اتوماسیون IT است. در ماه ژوئن 2016 (خرداد 1395)، Chef به محصول « Open Source » جدیدی با نام « Habitat » دست یافت. این محصول جدید، راه ها تولید نرم افزار را هموار و هر مرحله از روند تولید برنامه را ساده سازی میکند. به همین دلیل، Habitat، نرم افزار را همراه با « سرپرست اجزا » ارائه میدهد (سرپرست اجزا هماهنگی صحیح میان پیکربندی برنامه و ملزومات دیگر را تایید میکند. در این نوع ارائه جدید، تمام گزینه های مورد نیاز برنامه با برنامه بسته بندی میشود).

Illumio ASAP

با ورود مفاهیم ابری و دیگر تکنولوژی های جدید، نگرانی افراد نسبت به محیط امن کمتر شد. « Illumio » یکی از شرکت هایی بود که با تهدیدات امنیتی که برای مشتریان اتفاق می افتاد مقابله کرد. نسخه جدید این برنامه، « ASAP »(برنامه ارزیابی سطح حمله) در ماه آپریل 2016 (فروردین 1395) ارائه شد. در این نرم افزار کاربران میتوانند دسترسی ها و توانمندی های خود را در مرکز داده ها و ابر مدیریت کنند، همچنین این برنامه راه هایی که به برنامه ها آسیب میرساند را شناسایی و محدود میکند.

Qumulo Core 2.0

یکی از مشکلات اصلی ذخیره سازی این است که سازمان ها مدیریت خوبی بر روی داده هایشان ندارند. کدام داده مهمترین داده است؟ در کجا ذخیره میشود؟ چه کسی به داده ها دسترسی دارد؟ « Qumulo » با دستیابی به نسخه Core 2.0 در ماه آپریل 2016 (فروردین 1395)، با عملکرد و بهره وری بهتر برای کاربران، به سوالات بالا پاسخ میدهد (طبق گفته Qumulo، نسخه جدید ظرفیت ذخیره سازی قابل استفاده را تا 33  % افزایش داده است).

(TrilioVault 2.0 (Trilio Data

با پیشرفت مراکز فناوری، محاسبات ابری با استفاده از نرم افزار « Open Source » با نام « OpenStack » انجام میشود. تعدادی از سازمان ها برای اطمینان از اینکه به نیازمندی ها و قابلیت های شرکت خود دسترسی دارند، به سرویس تضمین داده که با Open Stack کار میکند، نیاز دارند. در ماه آپریل 2016 (فروردین 1395)، «Trilio Data  » به نسخه جدید پشتیبانی « TrilioVault » دست یافت. TrilioVault تنها سرویس پشتیبانی اصلی OpenStack ارائه شده در بازار است.

بستر ابری ZeroStack

انتخاب ابر خصوصی در مراکز مزایای زیادی دارد ولی راه اندازی آن راحت نیست. در بسیاری از تجارت ها ابر عمومی بدلیل سادگی بیشتر،  انتخاب میشود. « ZeroStack » در ماه مارس (اسفند 1394)، با هدف استفاده آسان ابر خصوصی در تجارت های مختلف تغییراتی را بر روی این نرم افزار اعمال کرد( مدیران IT براحتی میتوانند از آن استفاده کنند).

انعکاس مجازی Zetro 4.5

« Zetro » نرم افزاری برای بازیابی اطلاعات در فضای ابری و مرکز داده های مجازی در زمینه IT است. این نرم افزار به سرعت رشد کرد، اما نسخه 4.5 نرم افزار که در ماه مارس (اسفند 1394) منتشر شد، توانایی بازیابی سطح فایل ژورنال را از دست داد. با استفاده از این توانایی، کاربران میتوانستند فایل را تا یک ثانیه قبل از حذف و یا خرابی فایل بازیابی کنند. به گفته Zetro، این ویژگی بیشترین درخواست را از سوی کاربران مرکز داده های IT دارد، و داده های منابع از جمله SQL، Oracle و exchange را پوشش میدهد.
 

منبع: CRN